Windows EPUB Reader ako čítačka po PC na čítanie kníh napríklad. Microsoft Edge prestane podporovať súbory ePub a sa veľa ľudí snaží nájsť alternatívny softvér na prezeranie ePub. Preto vytvorili túto bezplatnú a výkonnú aplikáciu na čítanie. Ak používate zariadenie, ktoré ho už podporuje, nemali by ste mať problém otvoriť ePub a pustiť sa do čítania.

Windows EPUB Reader, čítačka po PC

Ak však používate systém Windows a váš počítač sa na vás pri pokuse o otvorenie súboru ePub pozerá prázdnym pohľadom, potrebujete čítačku ePub. Aj keď ste kedysi mohli otvárať knihy ePub v predvolenom internetovom prehliadači Windows, prestali podporovať túto funkciu, keď spoločnosť vyvinula prehliadač Edge založený na Chromium, takže si budete musieť zaobstarať aplikáciu tretej strany.

Ale nie je to veľký problém. Existuje veľa čítačiek Windows ePub, ktoré vás môžu uviesť do prevádzky, aj keď nie je jasné, ktorú z nich by ste mali používať a či medzi nimi existujú skutočné rozdiely. Podľa samotného formátu ePub je čítačka ePub len niečo, čo dokáže čítať súbor ePub, ale pod kapotou je veľa funkcií. Súbory Epub oddeľujú obsah od displeja, čo znamená, že rôzne aplikácie, zariadenia a obrazovky môžu zobrazovať rovnaký obsah spôsobom, ktorý vyzerá skvele, bez ohľadu na to, na čom ho zobrazujete.

ePubs však podporuje zapisovanie poznámok, zvýrazňovanie, vytváranie záložiek a množstvo ďalších funkcií a pokiaľ nezískate správnu čítačku ePub systému Windows, nemusíte nič z toho získať. Niektorí čitatelia navyše synchronizujú vaše čítanie medzi zariadeniami a platformami, takže si môžete čítanie vyzdvihnúť, kedykoľvek budete mať chvíľu.

Čítačka ePub systému Windows, ktorá funguje iba v systéme Windows, to vôbec nebude môcť urobiť, a ak chcete prepnúť zariadenia, budete musieť všetko skopírovať alebo začať od nuly, a to môže byť skutočný bummer, ak ste strávili dni alebo týždne zvýrazňovaním a písaním poznámok.

S aplikáciou Úhľadná čítačka môžete čítať, komentovať a spravovať všetky svoje knihy a materiály na čítanie ePub iba z jednej aplikácie. Nielenže je to plnohodnotná čítačka Windows ePub, ale kompatibilné aplikácie pre iOS, Android a dokonca aj Macy robia z aplikácie Neat Reader najlepší spôsob, ako čítať ePubs na viacerých zariadeniach.


Čítajte deťom rozprávky a naučte ich zase čítať knihy a nie hlúpe sociálne siete – Spasitelský mýtus Starého zákona o stvoriteľovi


Aj keď nevlastníte počítač a používate verejný terminál v kaviarni alebo knižnici, Neat Reader funguje bez toho, aby ste si stiahli čokoľvek s komplexnou webovou aplikáciou, ktorá je rovnako ako natívny softvér.

Všetko to začína zavedením formátu elektronickej knihy koncom 1990. rokov. V tom čase bolo k dispozícii veľa digitálnych kníh v takmer rovnakom počte formátov, ale väčšina z nich pracovala iba na jednom zariadení alebo systéme a nebolo ľahké ich zdieľať. Až v roku 1999 Národný inštitút pre normy a technológie vytvoril formát Open eBook, ktorý bol založený na technológii XML, ktorá oddeľovala obsah a slová od displeja, niečo ako to, ako sa vytvárajú webové stránky, čo znamená, že rôzne zariadenia s rôznymi obrazovkami mohli efektívne zobraziť knihu bez ťažkopádneho posúvania alebo približovania na rozdiel od, povedzme formát PDF spoločnosti Adobe, ktorý existoval od roku 1993.

Vďaka dynamickému rozloženiu a ďalším prospešným funkciám, ako aj možnosti použitia na rôznych zariadeniach, sa formát Open eBook rýchlo chytil vydavateľov, ktorí sa čoraz viac obávali mnohých formátov súborov bojujúcich o trh s digitálnymi knihami. Roky predtým, ako ste vôbec našli sťahovanie ePub, formát Open eBook viedol cestu a bol v podstate formátom súboru ZIP, ktorý obsahoval všetok obsah a informácie o zobrazení v ňom. Oficiálne bolo dané rozšírenie .opf, čo znamená otvorený formát balíka, a na rozdiel od väčšiny ostatných formátov dostupných v tom čase bolo otvorené a bezplatné pre každého.

Formát, ktorý bol prvýkrát vydaný v septembri 1999, prešiel v priebehu rokov rôznymi aktualizáciami a úpravami, ale do septembra 2002 formát prešiel na vydanie 1.2. Pôvodne vytvorený spoločnosťou SoftBook, jednou z prvých spoločností, ktoré sa zapojili do formátu a ktorá zohrala obrovskú úlohu pri vývoji samotného formátu, ďalšími populárnymi čitateľmi počas životného cyklu formátu boli Sony Reader, Intel Reader, Barnes & Nobile Nook a Kobo eReader.