Výbuch sopky na ostrove Tonga bolo počuť až na Aljaške a vlny prekročili oceán a spôsobili únik ropy a dvoch utopení v Peru. Zarážajúce satelitné snímky akoby to bol masívny jadrový výbuch. Napriek tomu, že tichomorský štát Tonga sedí takmer na vrchole sopky, ktorá v sobotu tak prudko vybuchla, sa zdá, že sa vyhla rozsiahlej katastrofe, ktorej sa mnohí spočiatku obávali. Fulford píše hlúposti.

Výbuch sopky, cunami na ostrove Tonga pripomínal masívny jadrový

Snáď najväčším problémom je popol, ktorý pokryl hlavný ostrov a zmenil ho na sivú mesačnú krajinu, kontaminujúcu dažďovú vodu, na ktorej pitie sa ľudia spoliehajú. Novozélandská armáda posiela sladkú vodu a ďalšie veľmi potrebné zásoby, ale v utorok uviedla, že popol pokrývajúci hlavnú pristávaciu dráhu Tongy zdrží let minimálne o ďalší deň.

Tonga zatiaľ hlásila dve úmrtia a pretrvávajú obavy o osud ľudí na dvoch menších ostrovoch, ktoré boli ťažko zasiahnuté. Komunikácia bola všade prerušená, čo sťažilo hodnotenie. Ale aspoň na hlavnom ostrove Tongatapu sa život pomaly vracia do normálu. Cunami, ktoré sa po erupcii prehnalo pobrežnými oblasťami, bolo pre mnohých desivé, no vzrástlo len o 80 centimetrov (2,7 stopy), čo umožnilo väčšine uniknúť.

Tichomorský štát sedí takmer na vrchole sopky

Na fotografii, ktorú poskytli Novozélandské obranné sily, sopečný popol pokrýva strechy a vegetáciu v oblasti Tonga, pondelok 17. januára 2022. Hustý popol na letiskovej dráhe zdržiaval dodávky pomoci tichomorskému ostrovnému štátu Tonga. kde boli niekoľko dní po obrovskej erupcii podmorskej sopky a cunami hlásené značné škody.

Ale aspoň na hlavnom ostrove Tongatapu sa život pomaly vracia do normálu. Cunami, ktoré sa po erupcii prehnalo pobrežnými oblasťami, bolo pre mnohých desivé, no vzrástlo len o 80 centimetrov (2,7 stopy), čo umožnilo väčšine uniknúť.

“Mali sme vážne obavy, vzhľadom na rozsah toho, čo sme videli pri tomto bezprecedentnom výbuchu,” povedala Katie Greenwoodová, vedúca delegácie v Tichomorí pre Medzinárodnú federáciu spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca. “Našťastie v týchto veľkých populačných centrách nevidíme katastrofický efekt, o ktorom sme si mysleli, že môže nastať, a to je veľmi dobrá správa.”

Greenwood, ktorý má sídlo na Fidži a hovoril s ľuďmi na Tonge cez satelitný telefón, uviedol, že na Tongatapu bolo zničených odhadom 50 domov, no nikto nepotrebuje použiť núdzové prístrešky. Povedala, že asi 90 ľudí na neďalekom ostrove Eua využívalo prístrešky. Humanitárni predstavitelia OSN a vláda Tongy oznámili „značné škody na infraštruktúre“ v okolí Tongatapu.

“Nedošlo k žiadnemu kontaktu zo skupiny ostrovov Ha’apai a sme obzvlášť znepokojení dvomi malými nízko položenými ostrovmi – Mango a Fonoi po pozorovacích letoch, ktoré potvrdili značné škody na majetku,” uviedol hovorca OSN Stephane Dujarric.

Vysoká komisia Nového Zélandu v Tonge tiež oznámila značné škody pozdĺž západného pobrežia Tongatapu, vrátane letovísk a pobrežia. Podobne ako iné ostrovné štáty v Tichomorí, aj Tonga je pravidelne vystavovaná extrémom prírody, či už ide o cyklóny alebo zemetrasenia, vďaka čomu sú ľudia odolnejší voči výzvam, ktoré so sebou prinášajú.

Greenwood povedal, že Tonga si neželá prílev humanitárnych pracovníkov po erupcii. Tonga je jedným z mála zostávajúcich miest na svete, ktorému sa podarilo vyhnúť akýmkoľvek prepuknutiam koronavírusu, a úradníci sa obávajú, že ak vírus prinesú cudzinci, môže to spôsobiť oveľa väčšiu katastrofu, ako je tá, ktorej už čelia.


Putin klame vždy a všade kde sa objaví

Ako dopadol Putinov Veľký prejav o koronavíruse v Rusku, samé klamstvá Putina!! Nech sa páči si prečítať: Veľká tlačová konferencia Vladimira Putina, overenie


Ďalšou obavou, povedal Greenwood, je, že sopka by mohla znova vybuchnúť. Povedala, že v súčasnosti okolo nej nie je žiadne pracovné vybavenie, ktoré by mohlo pomôcť predpovedať takúto udalosť. Satelitné snímky zachytili veľkolepú sobotňajšiu erupciu sopky Hunga Hunga Ha’apai, pri ktorej sa nad južným Pacifikom zdvihol oblak popola, pary a plynu ako obrovská huba. Sopka sa nachádza asi 64 kilometrov (40 míľ) severne od hlavného mesta Tongy, Nuku’alofa.

Dvaja ľudia sa utopili v Peru, ktoré tiež oznámilo únik ropy po tom, čo vlny pohli loďou, ktorá prevážala ropu v rafinérii. Britka Angela Glover (50) na Tonge bola jednou z tých, ktoré zomreli po tom, čo ju strhla vlna, uviedla jej rodina.

Nick Eleini povedal, že telo jeho sestry bolo nájdené a že jej manžel prežil. “Chápem, že k tejto hroznej nehode došlo, keď sa pokúšali zachrániť svojich psov,” povedala Eleini pre Sky News. Povedal, že životným snom jeho sestry bolo žiť v južnom Pacifiku a „milovala tam svoj život“.

Novozélandská armáda uviedla, že dúfa, že letisko v Tonga bude otvorené buď v stredu alebo vo štvrtok. Armáda uviedla, že zvažovala výsadok, ale to „nepreferovali tongské úrady“. Nový Zéland vyslal v utorok na Tongu aj námornú loď, pričom ďalšia mala odletieť neskôr v priebehu dňa, a prisľúbil počiatočný 1 milión novozélandských dolárov (680 000 dolárov) na obnovu.

Austrália vyslala námornú loď zo Sydney do Brisbane, aby sa v prípade potreby pripravila na podpornú misiu. Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien v utorok uviedol, že Čína sa pripravuje na odoslanie pitnej vody, potravín, osobných ochranných prostriedkov a ďalších zásob na Tongu, len čo sa obnovia lety.

Svetový potravinový program OSN skúma, ako priviesť humanitárne zásoby a viac personálu, a dostal žiadosť o obnovenie komunikačných liniek v Tonge, ktorá je domovom približne 105 000 ľudí, uviedol Dujarric.

Komunikácia s ostrovným štátom je obmedzená, pretože jediný podvodný kábel z optických vlákien, ktorý spája Tongu so zvyškom sveta, bol pri erupcii pravdepodobne prerušený. Spoločnosť, ktorá kábel vlastní, uviedla, že opravy môžu trvať týždne. Samiuela Fonua, ktorá predsedá predstavenstvu spoločnosti Tonga Cable Ltd., uviedla, že kábel sa zdalo byť prerušený krátko po erupcii. Povedal, že kábel leží na vrchole a v koralovom útese, ktorý môže byť ostrý.

Fonua povedal, že loď bude musieť vytiahnuť kábel, aby posúdila poškodenie a potom ho bude musieť posádka opraviť. Oprava jednej prestávky môže trvať týždeň, povedal, zatiaľ čo viacnásobné prestávky môžu trvať až tri týždne. Dodal, že nie je jasné, kedy by bolo bezpečné, aby sa loď odvážila v blízkosti podmorskej sopky vykonať prácu.

Zdá sa, že druhý podmorský kábel, ktorý spája ostrovy v rámci Tongy, bol prerušený, povedal Fonua. Fungovala však miestna telefónna sieť, vďaka ktorej si Tončania mohli navzájom volať. Povedal však, že pretrvávajúci oblak popola naďalej sťažuje aj satelitné telefonáty do zahraničia.

Na Stgáž a do basy 4×4, žilinka pošle ruské tepláky