Spoločnosť Nvidia, ktorá navrhuje vybrané polovodiče pre mnohé servery ai , prekonala predpovede tržieb a zisku analytikov na tri mesiace do apríla. Vo svojom aktuálnom štvrťroku očakáva tržby vo výške 11 miliárd dolárov, čo je opäť o polovicu viac, ako predpovedala Wall Street.

Keď cena akcií na druhý deň vyskočila o 30 %, trhová hodnota spoločnosti flirtovala s 1 biliónom USD. Generálny riaditeľ Nvidie, Jensen Huang, 29. mája vyhlásil, že svet sa nachádza v „bode zlomu novej počítačovej éry“.

Iné čipové firmy, od kolegov dizajnérov, ako je amd, až po výrobcov, ako je tsmc z Taiwanu, boli zmietané vzrušením AI. Rovnako aj poskytovatelia inej výpočtovej infraštruktúry – ktorá zahŕňa všetko od tých farebných káblov, hlučných klimatizačných jednotiek a podlahovej plochy dátových centier až po softvér, ktorý pomáha spúšťať modely AI a spracovávať údaje.

Rovnako vážený index 30 takýchto spoločností sa od spustenia ChatGPT v novembri zvýšil o 40 % v porovnaní s 13 % v prípade technicky náročného indexu nasdaq. „Vzniká nový technologický balík,“ zhŕňa Daniel Jeffries z lobistickej skupiny AI Infrastructure Alliance.

Spoločnost Equinix, ktorá prenajíma priestory dátových centier.

Vybavenie vo vnútri patrí spoločnostiam od korporátnych gigantov až po startupy, ktoré ho čoraz viac využívajú na prevádzkovanie svojich systémov umelej inteligencie ( ai ). Zlatá horúčka umelej inteligencie podnietená ohromujúcou sofistikovanosťou „generatívnych“ systémov, ako je ChatGPT, populárny virtuálny konverzátor, sľubuje generovanie bohatých ziskov pre tých, ktorí využívajú potenciál technológie. Ako v začiatkoch každej zlatej horúčky, aj teraz razí majetky pre predajcov potrebných krompáčov a lopatiek.

Rovnako ako v prípade hardvéru, hlavnými zákazníkmi pre väčšinu tohto softvéru sú cloudoví giganti. Spoločne Amazon, Alphabet a Microsoft plánujú tento rok vynaložiť kapitálové výdavky vo výške približne 120 miliárd USD, čo je nárast zo 78 miliárd USD v roku 2022. Veľká časť z toho pôjde na rozšírenie ich cloudovej kapacity. Napriek tomu je dopyt po výpočtovej technike ai taký vysoký, že aj oni sa snažia držať krok.

To vytvorilo priestor pre vyzývateľov. V posledných rokoch ibm , Nvidia a Equinix začali ponúkať prístup ku gpu „ako službu“. Rozširujú sa aj cloudové startupy zamerané na ai . V marci jeden z nich, Lambda, vyzbieral 44 miliónov dolárov od investorov, ako je Gradient Ventures, jedna z pobočiek spoločnosti Google, a Greg Brockman, spoluzakladateľ Open ai.

Dohoda ohodnotila firmu na približne 200 miliónov dolárov. Podobná spoločnosť CoreWeave získala v apríli 221 miliónov dolárov, vrátane spoločnosti Nvidia, v hodnote 2 miliardy dolárov. Brannin McBee, spoluzakladateľ CoreWeave, tvrdí, že zameranie sa na zákaznícke služby a infraštruktúru navrhnutú okolo ai jej pomáha konkurovať cloudovým gigantom.

3D tlačiarne Tronxy – Experience Efficiency and Reliability with the TRONXY 3D Printer