Japonské gangy bojujú o moc uprostred pandémie. Japonská vláda bola kritizovaná za svoju pomalú a neadekvátnu reakciu na prepuknutie koronavírusu. Japonský organizovaný zločin sa medzitým presunul, aby využil krízu.

Japonské zločinecké gangy bojujú o moc uprostred pandémie

Pandémia sa stala novým bojiskom zločineckých gangov v krajine. Staršie skupiny „yakuza“ sa snažia obnoviť svoju reputáciu prostredníctvom verejných prác, zatiaľ čo novšie bojujú o zisk z predaja zdravotníckeho materiálu. Yakuza, čo v japončine znamená „dobre za nič“, údajne rozdávalo bezplatné dodávky zúfalým zákazníkom a dokonca sa ponúklo vyčistenie karantény s cieľom získať priazeň.

„Týmto spôsobom yakuza ktorá bola v posledných rokoch vnímaná negatívne, dúfala, že sa stane spoločensky akceptovanejšou,“ uviedol novinár a expert na yakuzu Garyo Okita.

Novšie skupiny organizovaného zločinu, známe ako „obesenie“, sa tiež snažia zúročiť krízu predajom zdravotníckeho materiálu. Ale aj keď pandémia ponúka nové príležitosti, môže sa tiež ukázať ako škodlivá pre tradičné podniky gangov. Japonské opatrenia mohli narušiť lukratívny obchod s drogami gangov a donútiť sexuálny priemysel zavrieť obchod.

Japonsku sa pôvodne vyčítalo, že zaviedlo iba „bezzubé“ opatrenia na boj proti pandémii. 16. apríla však vláda vyhlásila celonárodný výnimočný stav v snahe zabrániť šíreniu a napínaniu systému zdravotnej starostlivosti v krajine.

Vedenie yakuzy z ktorých mnohí, rovnako ako šéfovia talianskej mafie, sú starší občania a obzvlášť zraniteľní voči koronavírusu zrušili stretnutia a pri podnikaní sa uchýlili k službám online zasielania správ.

“Keď dôjde k národnej kríze, gangstri chcú pomôcť krajine,” povedal pre OCCRP expert a autor Yakuzy Tomohiko Suzuki.

„Skutočnosť, že yakuza, ktorá sa nazýva asociálna sila, obstojí zakaždým, keď Japonsko zasiahne veľká katastrofa a rýchlo pošle humanitárne dodávky do celej krajiny, musí byť pre políciu a všeobecné médiá nepríjemnou skutočnosťou.“


Benjamin Fulford správa, Čečenskí gangstri

O japonských gangoch a banditoch čečencoch, ktorí s nimi spolupracuju píše náš kamarát – Benjamin Fulford správa, tajná vojna, Čečenskí gangstri


Lekárske masky a ochranné prostriedky vyrobené ujgurskými robotníkmi v Číne predávajú po celej Európe najmenej dvaja významní distribútori a vlády a zdravotnícke orgány ich kupujú najmenej v piatich krajinách. Zistilo sa to podľa prieskumu OCCRP a partnerov.

Pracovníkmi sú etnickí Ujguri zo západočínskeho regiónu Sin-ťiang, ktorí boli poslaní do tovární v iných častiach krajiny v rámci kontroverzného programu „presunu práce“, ktorý je podľa odborníkov nátlakový a náchylný k zneužívaniu.

Čínska vláda začala kampaň zameranú na potlačenie nepokojov medzi Ujgurmi v Sin-ťiangu prostredníctvom masového sledovania a zadržiavania. Program presunu pracovných síl zdanlivo poskytuje Ujgurom v Sin-ťiangu nové príležitosti odísť z domu za továrňami v iných provinciách. Pracovníci v oblasti práv však tvrdia, že sú často nútení dodržiavať pravidlá, a to v rámci zákroku, ktorý videl viac ako milión Ujgurov a ďalších moslimských menšín poslaných do reedukačných táborov. Aktivisti presadzujú, aby západné spoločnosti a vlády prestali kupovať výrobky vyrobené pomocou ujgurskej pracovnej sily.

Začiatkom tohto roka denník New York Times odhalil, že lekárske masky vyrobené Ujgurmi v továrni v provincii Hubei sa predávajú v USA. Spoločnosť OCCRP a jej partneri zistili, že niektorí z najväčších európskych lekárskych distribútorov predávajú masky a ochranné pomôcky aj od tento výrobca, ochranné výrobky Hubei Haixin . Verejne dostupné dokumenty ukazujú, že Hubei Haixin donedávna zamestnával najmenej 130 ujgurských pracovníkov presunutých z Sin-ťiangu.