Tawny port je typ obohateného vína, ktoré sa vyrába v portugalskom údolí Douro, kde sa hrozno pestuje a zbiera. Ide o víno, ktoré zrelo v dubových sudoch, vďaka čomu získalo výraznú orieškovú, karamelizovanú chuť a svetlohnedú farbu. Proces výroby hnedého portského je zložitý proces, ktorý zahŕňa starostlivý výber hrozna, dozrievanie a miešanie.

História Tawny portských vín

História portského vína siaha až do 17. storočia, keď Briti začali dovážať víno z Portugalska. Spočiatku bolo víno veľmi sladké a vyrábalo sa v regióne Douro Valley v severnej časti krajiny. Postupom času začali výrobcovia vína experimentovať s dozrievaním a miešaním, čo viedlo k vytvoreniu rôznych druhov portského vína, vrátane hnedého portského.

V začiatkoch výroby portského vína dozrievalo víno vo veľkých drevených sudoch nazývaných fajky, ktoré sa prevážali loďou po rieke Douro do prístavných domov vo Vila Nova de Gaia neďaleko mesta Porto. Víno sa potom miešalo a fľašovalo na export do Anglicka, kde sa stalo veľmi populárnym.

Čo je Tawny Port Wine?

Tawny portské je typ obohateného vína, ktoré sa vyrába zo zmesi rôznych ročníkov portského. Na rozdiel od vintage portského, ktoré sa plní do fliaš už po dvoch alebo troch rokoch zrenia, zlatohnedé portské dozrieva mnoho rokov v dubových sudoch, čo mu dodáva jedinečnú chuť a farbu.

Tawny portské sa vyrába zo zmesi hrozna, predovšetkým Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Roriz, Tinta Barroca a Tinta Cao. Hrozno sa oberá ručne a drví a následne šťava kvasí v nerezových tankoch. Po vykvasení sa víno doplní neutrálnym hroznovým destilátom zvaným aguardente, ktorý zastaví proces kvasenia a zvýši hladinu alkoholu na približne 20 %.

Po fortifikácii víno dozrieva v dubových sudoch dlhé roky. Sudy sa skladujú v pivniciach, ktoré sa uchovávajú pri chladnej a stálej teplote. Ako víno starne, pomaly naberá chute a arómy z dubových sudov, ako aj oxidáciu, ku ktorej dochádza v procese starnutia.

Príchute Tawny portského vína

Tawny portské má jedinečný chuťový profil, ktorý ho odlišuje od ostatných druhov portského. Vyznačuje sa orieškovou, karamelizovanou chuťou, ktorá je výsledkom procesu starnutia. Tawny portské je tiež menej sladké ako iné druhy portského, ako je rubínový port a vintage port.


Dorbý prehťad o týchto vínach nájdete na webe Barbeito Madeira wine flavors with awards, excellence of fortified wines


Čím dlhšie víno vyzrieva v dubových sudoch, tým je jeho chuťový profil komplexnejší. Mladšie hnedé portské, ktoré dozrievajú približne 10 rokov, majú svetlejšiu farbu a svieži chuťový profil s tónmi karamelu, vanilky a sušeného ovocia. Staršie hnedé portské, ktoré môžu dozrievať až 40 rokov alebo viac, majú tmavšiu farbu a intenzívnejší chuťový profil s tónmi orechov, fíg a karamelu.

Tawny portské sa často podáva mierne vychladené a je obľúbeným dezertným vínom, často spárovaným s čokoládou alebo syrom. Môžete si ho vychutnať aj samostatne ako nápoj po večeri.