Čo keby sa smartfóny stali osobnými zdravotnými asistentmi? Najnovší model ikonického iPhonu od Apple je postavený na funkciách monitorovania zdravia. Vymyslený scenár z roku 2028. Najnovší iPhone nie je ani tak telefónom, ako skôr osobným centrom medicínskych údajov. Niektoré z jeho funkcií sú inovácie existujúcich funkcií, ako je sledovanie spánku, menštruácie a pohybu a bezproblémový prístup k zdravotným záznamom a iným osobným dokumentom.

Čo keby sa smartfóny stali osobnými zdravotnými asistentmi?

Fyzicky samotné zariadenie vyzerá takmer rovnako – na týchto tenkých čiernych obdĺžnikoch sa za posledných 15 rokov zmenilo len málo. Namiesto toho je to nespočetné množstvo príslušenstva predstaveného tento týždeň, ktoré definuje iPhone XX. Mohli by zmeniť hru pre osobné aj verejné zdravie.

Po mnoho rokov sa prístup spoločnosti k sledovaniu zdravia zameriaval na Apple Watch. Dokonca aj pôvodný model, uvedený na trh v roku 2015, dokázal merať pohyb a srdcový tep. Odvtedy pribudli senzory na meranie srdcovej činnosti, krvného tlaku, telesnej teploty a hladiny kyslíka, cukru a alkoholu v krvi. Softvérové ​​vylepšenia mu navyše poskytli schopnosť rozpoznať horúčky, pády, nepravidelný srdcový rytmus a skoré príznaky demencie.

Nie každý si však chce (alebo si môže dovoliť) kúpiť luxusné hodinky so všetkými týmito funkciami. Medzitým sa trh so spotrebiteľskými zdravotníckymi zariadeniami rozrástol. S novým radom doplnkového príslušenstva spoločnosť Apple rozšírila a oddelila funkcie sledovania zdravia. Na rozdiel od neohrabaných zariadení dostupných v lekárňach sú zariadenia Apple elegantné, vyžadujú minimálne nastavenie, bezproblémovo sa integrujú s telefónmi Apple a sú zamerané na ľudí so špecifickými problémami. Napríklad zariadenie za 49 dolárov pre ľudí s cukrovkou ponúka monitorovanie hladiny cukru v krvi, zatiaľ čo zariadenie za 69 dolárov pre ľudí s dýchacími ťažkosťami obsahuje oxymeter a spirometer.

Ďalšie senzory sa zameriavajú na sledovanie spánku, hypertenzie, celiakie a plodnosti. Viaceré ešte musia získať regulačný súhlas. Len za posledné tri roky Apple získal tucet firiem, ktoré vyrábajú nástroje na domácu diagnostiku, pričom nie všetky sa dajú zabudovať do hodiniek alebo smartfónu. Preto má zmysel začať predávať niektoré zdravotnícke pomôcky a služby samostatne.

Popri týchto zariadeniach Apple predstavil celý rad ďalších predplatených služieb. Balíček pre cukrovku napríklad obsahuje šikovnú aplikáciu, ktorá uhádne glykemický index a nutričný a kalorický obsah akéhokoľvek jedla, na ktoré namierite fotoaparát svojho iPhone. Po dvoch týždňoch učenia sa o vašej strave začne aplikácia nenápadne navrhovať náhrady a zmeny vašich stravovacích návykov. Každé príslušenstvo sa dodáva s ročným predplatným príslušnej služby. A hoci je niektoré príslušenstvo kompatibilné so staršími iPhonmi, so všetkými funguje iba nový model.


Anunnaki Ulema Majster Li z Činy a jeho znalosti podľa Maximilliena De Lafayette


To všetko by mohlo byť prínosom pre verejné zdravie. Čím viac ľudí chodí so zariadeniami, ktoré neustále monitorujú ich vitálne funkcie, tým je pravdepodobnejšie, že choroby môžu byť podchytené včas a prepuknutie infekčných chorôb bude potlačené v zárodku.

Sú tu však aj veľké obavy. Prvým je súkromie. Apple ponúka iPhone ako bezpečné úložisko osobných údajov všetkého druhu a zdôrazňuje svoj model ukladania a spracovania údajov lokálne, na zariadení používateľa, a nie v cloude. Umožňuje tiež používateľom zdieľať údaje s lekárskymi špecialistami a zúčastňovať sa skúšok schválených jeho poloautonómnym výborom pre etiku údajov. Aktivisti v oblasti ochrany osobných údajov však tvrdia, že pravidlá spoločnosti Apple sú neprehľadné a mätúce. Druhým problémom je spravodlivosť. Väčšina ľudí si nemôže dovoliť iPhone. Zariadenia od Apple budú teda väčšinou prínosom pre tých, ktorí už majú prístup k dobrej diagnostike a lekárom.

Existuje však aj dôvod na optimizmus. Keď Apple v roku 2007 uviedol na trh iPhone, zdalo sa nepravdepodobné, že o niečo viac ako desať rokov neskôr bude vlastniť smartfón polovica svetovej populácie. Ak sú posledné dve desaťročia nejakým vodidlom, ďalšie spoločnosti (napríklad Samsung a Google) budú kopírovať nápady spoločnosti Apple, čo podnieti výbuch konkurencie, inovácií a masového prijatia v oblasti monitorovania zdravia a diagnostiky, ako sa to predtým stalo v telefónoch. To, ešte viac ako to, čo Apple robí so svojimi vlastnými zariadeniami, môže byť skutočným prínosom pre ľudstvo.cambridge-audio-axa35

Cambridge Audio Axa35, európsky trh